Urla'da Nerede Ne Yenir, Ne İçilir?

0

Çeşme ile İzmir arasında, gün geçtikçe popülerliği artan ancak yine de sakinliğini koruyabilmiş sahil kasabası Urla deyince aklınıza ne geliyor bilmiyorum ama benim aklıma gelen ilk şey yemek. Bazıları Urla'ya özgü, bazıları ise klasik Türk lezzetlerinin (bence) en güzel örnekleri.

Doğup büyüdüğüm bu ilçenin kıymetini üniversite okumak için uzaklaştığımda anladım. O gün bu gündür de yalnızca ziyarete gelebiliyorum ve her defasında burada yiyeceğim yemekleri düşünerek sabırsızlanıyorum. Eğer Urla'ya yolunuz düşerse aşağıda saydıklarımı denemeden ayrılmayın derim.

Eski Pazar Yeri Dönercisi Tahsin Usta:

Döner deyince akla Urla gelmez biliyorum ancak Tahsin Usta'nın kuzu dönerini yemeden karar vermeyin derim. Ekmek arası ve iskender seçenekleri olsa da ben her zaman dürüm tercih ediyorum. Pişmiş ya da çiğ soğan ekletirseniz ise tadından yenmiyor. Yanında bir de cam şişede Eker ayran isterseniz pişman olmazsınız.

Ünal Kardeşler Katmer Salonu:

Katmer, Urla'ya özgü oldukça ünlü bir hamur işi ve denenmesi gerekiyor. Ben karışık (peynir, kıyma, yumurta) tercih etsem de peynirli veya kıymalı seçenekleriniz de var. Yanında mutlaka kendi yaptıkları özel ayranı da denemenizi tavsiye ederim. Çiğ börek ve mantı konusunda da iddialılar.

Urla Pide Salonu (Adıgüzel Karibler):

Bu mekan bana çocukluğumda annemin yaptığı harcı götürerek hazırlattığım pideleri hatırlatıyor. Özellikle ramazan ayında bütün aile bir araya gelip yediğimiz ve benim heyecanla beklediğim bir yemek. Pek çok pide ve kebap çeşitleri mevcut olsa da benim tercihim, incecik, çıtır çıtır hamuruyla klasik kıymalı yumurtalı pide ve kendi yaptıkları ayran. Üzerine limon sıkılmış tazecik rokayla muhteşem bir üçlü.

Denizaltı Cafe:

Urla'nın son zamanlardaki en popüler mekanlarından biri. Öyle ki haftasonu ve hava güzelse yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Benim burada yemeği tercih ettiğim şey ise Çeşme Kumrusu. Evet, Çeşme Kumrusu ama Urla'da, hem de oldukça iddialı. Özellikle sayaslı (üçgen peynir) olanı Çeşme'de yapılan pek çok kumrudan daha iyi. 

Beğendik Abi:

Kısa sürede şöhrete kavuşan bu mekanın Alaçatı'da da bir şubesi mevcut. Burada yemenizi tavsiye ettiğim şey ise Elbasan Tava. Kemikli kuzu etinin üstü yoğurt, yumurta ve undan yapılan bir karışımla örtülüyor ve fırınlanıyor. Malzemesi kulağa basit gelse de yumuşacık pişmiş kuzu eti ve pasta kreması kıvamındaki sosuyla çok özel bir tat.

Afiyet Olsun

Serdar

Etiketler:

Yorum